Co to są hemoroidy?

Co to są hemoroidy?

O hemoroidach mówi się wiele, jednak duża część osób ma problem ze zdefiniowaniem, czym tak naprawdę są. Zazwyczaj nazwą tą określa się żylaki odbytu. W rzeczywistości hemoroidy posiada każdy z nas i stanowią one część końcowego odcinka układu pokarmowego. Ze względu na swoje zdolności do napełniania się krwią oraz opróżniania z niej, mogą regulować proces wypróżniania. Kiedy jednak ich praca ulega zaburzeniu, pojawia się poważny problem, z którym wiele osób wstydzi się zgłosić do lekarza.

Kiedy hemoroidy stają się problemem?
Hemoroidy, inaczej nazywane guzkami krwawniczymi, to naczynia żylne będące elementarną częścią odbytu. Są one wypełnione krwią w stopniu umiarkowanym. Podczas wypróżniania kurczą się i rozszerzają, a także posiadają zdolność do kontrolowania wydalania gazów. Problemy z hemoroidami pojawiają się w momencie, kiedy nadmiernie wypełniają się krwią i nabrzmiewają, uciskając na sąsiadujące nerwy. Dochodzi wtedy do tzw. choroby hemoroidalnej, w następstwie której pojawia się wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Jak rozpoznać chorobę hemoroidalną?
Objawy hemoroidów są zależne od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo pojawia się uczucie świądu, które wiele osób utożsamia z infekcją i lekceważy. Szkoda, ponieważ to właśnie dzięki temu można szybko zacząć leczyć schorzenie, zapobiegając jego dalszemu rozwojowi. Innymi objawami, które można zauważyć to śluz w kale, a z czasem również krew. Powiększone guzki krwawnicze wywołują również uczucie niepełnego wypróżnienia, przez co wiele osób spędza więcej czasu w toalecie zmuszając się do silniejszego parcia, a to z kolei tylko bardziej zaostrza problem. Z czasem guzek zaczyna wypadać i jest wyczuwalny po wypróżnieniu. Początkowo cofa się na miejsce, jednak w końcu pozostaje na stałe na zewnątrz. Może wtedy dojść do zakrzepicy lub obrzęku, co skutkuje silnym bólem utrudniającym normalne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej?
Żylaki odbytu - hemoroidy, mogą powstawać w każdym wieku i u obu płci. Jednoznaczna przyczyna nie jest znana, jednak wiadomo, że sprzyja im siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna. Stan ten wywołuje zaburzenia przepływu krwi w układzie żylnym, co w konsekwencji powoduje powstawanie żylaków. Chorobę hemoroidalną diagnozuje się więc często wśród pracowników biurowych, zawodowych kierowców, a także wśród kolarzy. Niezdrowa dieta również nie pozostaje w tym przypadku bez wpływu. Mała ilość błonnika dostarczanego organizmowi, a także nieodpowiedni poziom nawodnienia przyczyniają się do problemów trawiennych, w szczególności zaparć które powodują wytężoną pracę jelit. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest nadciśnienie tętnicze oraz przyjmowanie niektórych leków. Hemoroidy mogą powiększać się również w ciąży, kiedy rozwijający się płód powoduje ucisk na naczynia żylne i jelita. Zazwyczaj jednak hemoroidy zmniejszają się po urodzeniu dziecka i nie jest konieczne ich leczenie. Do powiększenia się guzków krwawniczych może dojść także u osób, uprawiających regularnie seks analny.

Jak uniknąć hemoroidów?
Hemoroidów, a właściwie choroby hemoroidalnej unikniemy eliminując lub ograniczając czynniki ryzyka. Warto więc pamiętać o regularnej aktywności fizycznej i unikać długiego siedzenia. Osoby, które pracują na co dzień w tej pozycji, powinny robić częste przerwy, aby krew mogła swobodnie krążyć. Dieta powinna być bogata w produkty zawierające błonnik (zboża z pełnego ziarna, kasze, warzywa) oraz uboga w potrawy, które mogą sprzyjać zaparciom.

Do kogo zgłosić się z hemoroidami?
Z objawami żylaków odbytu można zgłosić się do proktologa - lekarza zajmującego się leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Pomóc może również flebolog, czyli specjalista od chorób żylnych. Dostępnych jest wiele metod leczenia, od farmakologii i profilaktyki aż po zabiegi operacyjne. Wybór odpowiedniej jest zależny od tego, jak bardzo jest zaawansowana choroba hemoroidalna w danym przypadku. Nie należy więc zwlekać z udaniem się do lekarza.

Inni skomentowali: (0)
Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena: