Hemoroidy - wstydliwa dolegliwość

Hemoroidy - wstydliwa dolegliwość

Hemoroidy są jedną z tych przypadłości, którą można bardzo łatwo wyleczyć, jednak mało kto decyduje się na odpowiednio wczesne pójście do specjalisty - flebolog Warszawa. Powiększone guzki krwawnicze zlokalizowane w obszarze odbytu stanowią dla wielu tak wstydliwy problem, że przełamanie obaw i rozmowa z lekarzem są trudniejsze niż ciągły ból i dyskomfort. Jak rozpoznać hemoroidy i co można zrobić aby je skutecznie wyleczyć?

Czym są hemoroidy?
Hemoroidy, nazywane inaczej powiększonymi guzkami krwawniczymi stanowią strukturę gęsto splecionych naczyń krwionośnych, które przypominają uwypukloną błonę śluzową. Guzki te pełnią niezwykle istotną rolę w układzie wydalniczym. Ich celem u zdrowego człowieka jest bowiem utrzymanie szczelności odbytu poprzez wypełnienie krwią i pęcznienie. Do zaburzeń dochodzi w momencie, gdy krew nadmiernie gromadzi się i nie znajduje ujścia. Powoduje to dolegliwości bólowe oraz krwawienie.

Jakie są przyczyny hemoroidów?
Żylaki odbytu stanowią chorobę, która dotyczy ogromnej części populacji. Nie ma w tej kwestii co prawda oficjalnych statystyk, jednak szacuje się, że nawet co druga dorosła osoba może cierpieć z powodu tej dolegliwości. Hemoroidy są uznawane za jedną z chorób ewolucyjnych, ponieważ do ich występowania w znaczny sposób przyczynia się siedzący tryb życia, niska aktywność ruchowa i wysokie spożycie przetworzonej żywności. Hemoroidy często występują również podczas ciąży, co spowodowane jest zwiększonym ciśnieniem w obrębie jamy brzusznej.

Leczenie hemoroidów
Leczenie hemoroidów zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. W wielu przypadkach wystarczą odpowiednie leki zapisane przez lekarza oraz stosowanie się do zaleceń zmiany trybu życia. Regularne ćwiczenia ruchowe, wprowadzenie do diety pokarmu bogatego w błonnik i ograniczenie używek będą niezbędne do tego, aby problem nie nawracał. W bardziej pogłębionych przypadkach koniecznie może być zastosowanie nieinwazyjnych metod leczenia, takich jak laseroterapia. Tylko 10 proc. przypadków wymaga operacji. Jeśli zauważymy u siebie oznaki hemoroidów, warto więc jak najwcześniej udać się do lekarza. Należy pamiętać, że przy tak ogromnej skali jaką jest choroba hemoroidalna, lekarz ma do czynienia z podobnymi przypadkami na co dzień, dlatego dolegliwość ta nie powinna być powodem do wstydu.

Inni skomentowali: (0)
Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena:

Zmiana sposobu żywienia oraz regularne ćwiczenia...
Cellulit, zwany potocznie pomarańczową skó...
Chociaż nazwa "inhalacje" może brzmie...
Odmładzanie osoczem bogatopłytkowym to jeden z n...
Dawniej nie przywiązywano znacznej wagi do tego, ...
Trądzik zaskórnikowy to jedna z odmian tr...