Pajączki i żylaki - to się leczy!

Pajączki i żylaki - to się leczy!

Pękające naczynka i żylaki pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Widoczne pod skórą żyły oraz pojawiające się naczynka w postaci czerwonych lub niebieskich "pajączków" większość osób uważa za defekt kosmetyczny, tymczasem może się okazać, że jest to jeden z objawów rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej. Warto wiedzieć, że niewydolność żylna jest ciężką chorobą przewlekłą, przy której każdy pojawiający się etap jest procesem nieodwracalnym. Choroba, jaką jest niewydolność żylna, jest nieuleczalna, jednakże możliwe jest zatrzymanie choroby lub spowolnienie jej rozprzestrzeniania się. Do kogo wybrać się z pajączkami i żylakami?

Jak diagnozować choroby żył?
Niewydolność żylna jest problemem, który dotyka pacjentów w różnym wieku, jednakże zazwyczaj predyspozycje do ich zyskania związane są z podłożem genetycznym oraz czynnikami zewnętrznymi, np. prowadzonym stylem życia, sposobem odżywiania się, a także aktywnością fizyczną. Pajączki najczęściej pojawiają się na skórze kończyn dolnych, a także na twarzy, plecach oraz na piersiach. Co zrobić, gdy zauważymy pojawiające się na skórze pajączki? Przede wszystkim, warto umówić się na wizytę konsultacyjną do lekarza specjalisty flebologa. Na pierwszej wizycie u fleobloga przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, podczas którego warto opowiedzieć lekarzowi o dotychczasowych chorobach, a także o chorobach rodziców czy dziadków - czy ktoś z nich nie miał do czynienia z niewydolnością żylną. Następnie lekarz przeprowadzi leczenie USG Doppler, a więc leczenie ultrasonograficzne, dzięki któremu można skontrolować stan żył, zastawek żylnych, a także sprawdzić jak krew przepływa przez żyły. 

Jak leczyć pajączki i żylaki bezinwazyjnie?

Kiedy lekarz flebolog zdiagnozuje stopień zaawansowania niewydolności żylnej, będzie mógł ustalić sposób leczenia. Metod walki z żylakami jest kilka i można je przede wszystkim podzielić na leczenie zachowawcze, farmakologiczne, a także operacyjne. Współcześnie lekarze skłaniają się ku metodom leczenia beziwazyjnym, które można wykonywać w większości przypadków. Dużą popularnością cieszy się skleroterapia, dzięki której nie tylko można zamykać średniej wielkości żylaki, ale również pajączki, które jak wspomnieliśmy na początku, nie tylko są defektem kosmetycznym. Leczenie żylaków tą techniką jest szybkie i bezpieczne dla pacjenta, który nie wymaga rehabilitacji ani hospitalizowania i może wrócić do swoich codziennych obowiązków. 

Inni skomentowali: (0)
Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena: