Jakie badania profilaktyczne należy wykonywać?

Jakie badania profilaktyczne należy wykonywać?
Badania profilaktyczne dostarczają szczegółowych informacji o naszym zdrowiu i pozwalają na wczesne wykrycie grożącej nam choroby. Lekarz rodzinny najczęściej zaleca badania na podstawie listy załączonje do ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej — znajduje się na niej ponad 50 różnorodnych badań, do których każdy z nas ma prawo. Część z nich powinna być zwykłym elementem profilaktyki, natomiast kolejną część należy traktować wyłącznie diagnostycznie.

Ważne jest, aby pacjenci dbali o swoje zdrowie, jednakże nie należy robić tego, tylko i wyłącznie za pomocą badań. Równie istotne są takie czynniki, jak: prawidłowa dieta, sport, ograniczenie poziomu stresu oraz rzucenie nałogów.

Dodatkowo lekarze podkreślają, że w profilaktyce ważne jest indywidualne podejście do pacjenta. Specjaliści medycyny rodzinnej zawsze powinni szukać przyczyny, dlaczego pacjent oczekuje skierowania na badania. Badania profilaktyczne mają sens, ale nie należy ich traktować jako przymus czy obowiązek. Zawsze należy pamiętać, że najważniejsza jest szczera rozmowa z lekarzem, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że on szybciej rozpozna objawy choroby, niż wskaże na to samo badanie.
Inni skomentowali: (2)
Jasiek

28.09.2020

Bardzo przydatny artykul.

Adres IP: ***.**.***.94

Natalka

24.09.2020

Nie należy zapominać o regularnym wykonywaniu badań.

Adres IP: ***.**.***.216

Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena: