Jak leczyć owrzodzenia żylne?

Jak leczyć owrzodzenia żylne?

Owrzodzenia żylne można uznać za specyficzny rodzaj ran, które powstają, gdy mamy do czynienia z nieleczonymi chorobami układu żylnego. Najczęściej owrzodzenie żylne pojawia się w okolicach kostek, ponieważ to w nich zbiera się zaległa krew — skóra zaczyna brązowieć, swędzieć oraz się łuszczyć. Rany równie często pojawiają się na przedniej i bocznej stronie podudzia czy nawet statu skokowego — są małe i płytkie, aczkolwiek może się zdarzyć, że powstanie większa rana.

Powstanie owrzodzeń żylnych jest związane bezpośrednio z infekcjami bakteryjnymi oraz grzybiczymi w okolicach żył — schorzenie to może być nadzwyczaj przewlekłe i bolesne dla osoby chorej. Leczenie owrzodzenia żylnego jest w dużej mierze uzależnione od stopnia zaawansowania schorzenia — najczęściej stosuje się bandaże lub pończochy uciskowe, leki ogólne lub miejscowe, a także w grę wchodzi leczenie chirurgiczne. Oczywiście wszystkie te działania muszą zostać poprzedzone wizytą u lekarza flebologa, gdzie współpracuje ze sobą kadra doświadczonych lekarzy, którzy starają się wykluczyć inne potencjalne choroby przed podjęciem decyzji związanej ze sposobem leczenia i dalszą profilaktyką.

Wizyta u flebologa powinna być uzupełniona o badanie USG  żył Doppler, które pozwoli sprawdzić stan żył oraz czy występują na nich różnego rodzaje patologie. Na początku owrzodzenia zazwyczaj są bardzo niewielkie i mogą ulec samoistnemu wygojeniu. Kiedy owrzodzenie żylne zaczyna się powiększać i zajmuje coraz większą powierzchnię, pojawiają się dolegliwości bólowe — w tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, który wykona dodatkowe badania i podejmie decyzję o dalszych krokach leczenia. Działania skierowane bezpośrednio do wyleczenia rany nie wystarczą, ponieważ należy pamiętać, że owrzodzenie to nie przyczyna, a objaw patologii żylnych. Aby nie powstawały owrzodzenia żylne należy zająć się leczeniem niewydolności żylnej.

Inni skomentowali: (3)
Monika

28.09.2020

Pan dr Paluch jest świetnym lekarzem w leczeniu chorób żył. Polecam.

Adres IP: ***.**.***.94

Bartek

28.09.2020

Polecam Doppler Instytut do walki z pajączkami i chorobami żył.

Adres IP: ***.**.***.94

Ola

28.09.2020

Na początek polecam badanie USG Doppler. Pan dr Paluch jest bardzo dobrym lekarzem w tym zakresie.

Adres IP: ***.**.***.94

Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena: