Zobacz również

Bóle kręgosłupa - przyczyny i sposoby leczenia

Bóle kręgosłupa - przyczyny i sposoby leczenia

Tempo życia, stres, nadmiar obowiązków czy siedzący tryb pracy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję fizyczną ciała. Mimo iż nie każdy od razu odczuwa efekty wspomnianych czynników, niewykluczone, że dolegliwości bólowe pojawią się później, w bardzo zaostrzonej wersji. Jednym z najczęstszych objawów siedzącego i mało aktywnego trybu życia są bóle w różnych odcinkach kręgosłupa. Pojawiają się one najczęściej w odcinku szyjnym lub lędźwiowym, gdyż właśnie te części kręgosłupa są najbardziej ruchome i jednocześnie najbardziej podatne na urazy.

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa i jak sobie z nimi radzić?
Przyczyn bólu kręgosłupa jest niestety bardzo dużo. Od niewłaściwej pozycji ciała w trakcie pracy, po przeciążenia wynikające z pracy fizycznej lub sportu po zupełny brak ruchu. Rodzaj bólu oraz jego miejsce dają obraz tego, skąd dolegliwości się biorą i w jaki sposób można je leczyć. Pacjenci najczęściej skarżą się na ból w okolicy lędźwiowej, wywołany dyskopatią (uszkodzeniem lub wysunięciem dysku międzykręgowego). To bardzo powszechne schorzenie, którego nie należy ignorować. Dyskopatia rozwija się długo, a dolegliwości bólowe to sygnał, że doszło do jakiegoś uszkodzenia, które należy znaleźć oraz leczyć https://www.rehavitae.pl/blog/dyskopatia.html

Ból w okolicy kręgosłupa pojawia się także wtedy, kiedy dochodzi do uszkodzenia lub schorzeń stawów, przesunięcia samych kręgów, naciągnięcia mięśni czy chorób nowotworowych. Należy także pamiętać, że ból kręgosłupa może być efektem długotrwałego stresu. Stres powoduje napięcie mięśni szczególnie w okolicy karku, łopatek i szyi. Mówiąc o bólu kręgosłupa nie można zapomnieć, że dolegliwości te pojawiają się także u kobiet często noszących buty na wysokich obcasach. Dlatego też paniom spędzającym wiele godzin w tego typu obuwiu zaleca się wykonywanie ćwiczeń, które zminimalizują ból i pozwolą profilaktycznie zadbać o zdrowy kręgosłup.

Kiedy pojawia się ból kręgosłupa, konieczna jest jego diagnostyka. Dzięki temu uda się w porę wyłapać groźniejsze schorzenia oraz zaplanować właściwe leczenie. W przypadku bólu o obrębie kręgosłupa do diagnostyki konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej albo przynajmniej zdjęcia rentgenowskiego.

Kiedy już będzie wiadomo co to za schorzenie, lekarz zaleci odpowiednią formę leczenia. W pierwszej kolejności ból kręgosłupa leczony jest przy pomocy leków, terapii manualnej oraz zabiegów rehabilitacyjnych. Warto przed przystąpieniem do leczenia przedstawić terapeucie wyniki badać oraz zdjęcia, na podstawie których dopasowane zostaną odpowiednie ćwiczenia oraz zabiegi. Wśród zabiegów skutecznymi i popularnymi są przede wszystkim zabiegi z użyciem fal o specjalnej częstotliwości, światła rozgrzewającego lub zimnego powietrza. W leczeniu bólu kręgosłupa doskonale sprawdzają się też masaże i ćwiczenia, które wykonuje się samodzielnie w domu zgodnie z zaleceniami specjalistów. Bardziej inwazyjne leczenie operacyjne odejmowane jest wtedy, kiedy wymienione metody nie przynoszą efektu, oraz w przypadku bardziej wymagających schorzeń, takich jak dyskopatia, skolioza, zwężenie kanału kręgowego czy poważniejszych urazów.

W przypadku bólu pleców wynikających ze stresu, leczenie dolegliwości nie wymaga aż tylu kroków. Na napięcie mięśni w okolicy karku i łopatek doskonale podziała masaż, kąpiel, ćwiczenia relaksacyjne czy nawet niewielka, ale regularna, aktywność w formie spacerów. W trudniejszych przypadkach warto skorzystać z pomocy psychologa terapeuty.

Istnieje także wiele domowych sposobów na radzenie sobie bólem kręgosłupa. Są to przede wszystkim ciepłe lub zimne okłady, aplikowanie maści czy kremów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Warto połączyć te działania wraz z lekkimi ćwiczeniami rozciągającymi, które można wykonywać także w czasie pracy.

Nagły, przeszywający i utrudniający funkcjonowanie ból kręgosłupa to coś, czego od żadnym pozorem nie można ignorować. Kręgosłup stanowi podstawę ciała i każdy jego uraz może powodować szereg innych dolegliwości. Aby uchronić się przed schorzeniami i urazami trzeba zastanowić się, w jaki sposób zadbać o kręgosłup, by jak najdłużej pozostał zdrowy. Dlatego też trzeba zadbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, oraz zbilansowaną dietę, bogatą w elementy wzmacniające kości. Warto także zwrócić uwagę na pozycję ciała w trakcie pracy siedzącej. Do tego odpowiednia ilość snu, relaks oraz sport np squash http://squash-rzeszow.pl/

Jeśli zmagasz się z bólem kręgosłupa i chcesz skorzystać z pomocy specjalisty, zgłoś się do Rehavitae w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tutaj uzyskasz fachową pomoc w leczeniuschorzeń kręgosłupa, dzięki której pozbędziesz się bólu i znów będziesz mógł cieszyć się pełnią życia.

Inni skomentowali: (0)
Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena: