Żylaki - diagnoza i metody leczenia

Żylaki - diagnoza i metody leczenia

Żylaki kończyn dolnych są jednym z objawów rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej, którą uznaje się za jedną z najczęściej występujących chorób układu krwionośnego. Żylakami określamy zdeformowane, kręte i uwypuklone żyły powierzchniowe, które zazwyczaj są widoczne gołym okiem przez skórę. Żylaki powstają na skutek genetycznych uwarunkowań, a także wszelkich nieprawidłowości związanych z budową zastawek żylnych czy zbyt słabych ścianach żył, które są podatne na rozciąganie. U większości osób, u których występują żylaki, pod koniec dnia pojawia się uczucie ciężkości, obrzęki oraz bóle nóg. Co więcej, w związku z rozwijającą się przewlekłą niewydolnością żylną skóra może swędzieć, a w nocy mogą pojawiać się silne skurcze mięśniowe.

Gdzie udać się do lekarza?
Kiedy zauważymy u siebie niepokojące objawy, koniecznie należy wybrać się do lekarza flebologa, który oprócz wywiadu lekarskiego, w którym pozna Twoje uwarunkowania genetyczne, przeprowadzi również badanie USG żył metodą Dopplera, podczas którego można sprawdzić stan zastawek żylnych, jak również przepływ krwi - czy nie dochodzi do jej cofania się. USG Doppler jest nieinwazyjnym badaniem ultrasonograficznym, które można wykonać u każdego pacjenta, nawet kobiet w ciąży. Dzięki wspomnianemu badaniu lekarz jest w stanie wybrać odpowiednią metodę leczenia - farmakologiczną, kompresjoterapię czy zabiegową.

Jakie są metody leczenia żylaków?
Za podstawę leczenie żylaków kończyn dolnych uznaje się metody zabiegowe. Jeszcze kilka lat temu trzeba było poddawać się operacjom, a dzięki rozwojowi technik medycznych coraz większą rolę zaczęły odgrywać zabiegi małoinwazyjne, które nie tylko są bezpieczne dla pacjenta, ale również charakteryzują się wysoką skutecznością i estetycznym efektem kosmetycznym. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu w światło naczynia preparatu chemicznego w postaci piany lub płynu - ewentualnie dochodzi do zwłóknienia i zaniku naczynia krwionośnego. Równie dużą popularnością cieszy się laserowa ablacja wewnątrznaczyniowa. Przez flebologów również często są wykonywane zabiegi klejenia żył oraz zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych.

Inni skomentowali: (0)
Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena: