Warzywa i owoce, które chronią przed nowotworem

Warzywa i owoce, które chronią przed nowotworem

W profilaktyce antynowotworowej ogromną rolę odgrywają warzywa i owoce, które są źródłem cennych składników odżywczych i antyoksydantów. Dieta bogata w warzywa, owoce, jak również w ziarna czy produkty roślinne pozwoli ograniczyć ryzyko zachorowania na wiele typów nowotworów. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca w diecie antyrakowej spożywanie nawet do dziesięciu porcji warzyw i owoców dziennie, ponieważ znajdują się w nich ogromne ilości błonnika pokarmowego, a także ważne substancje ochronne, dzięki którym zmniejszysz konsumpcję produktów spożywczych o dużych zawartościach tłuszczy.

Jak powinna wyglądać dieta w chorobie nowotworowej?
Pacjent onkologiczny powinien udać się na konsultację dietetyka onkologicznego, który pomoże pacjentowi dobrać posiłki odpowiednio zbilansowane, które dostarczą pacjentowi niezbędnych składników odżywczych. W okresie terapii nowotworowej niezwykle ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości energii i białka. Ogromne znaczenie w profilaktyce nowotworowej ma utrzymanie odpowiedniej masy ciała, a także niedopuszczenie do niedożywienia. Odpowiednie dieta poprawi jakość życia, jak również będzie wspierała układ immunologiczny czy zredukuje do minimum skutki terapii onkologicznej. Dieta profilaktyczna powinna opierać się na wypijaniu min. 2 litrów płynów dziennie, spożywaniu posiłków lekkostrawnych, a także zwiększenie zapotrzebowania na białko i energię.

Jakie owoce warto jeść?
W profilaktyce przeciwnowotworowej warto postawić na owoce. Dużą popularnością cieszą się jagody goi, które są ważnym składnikiem diety antyrakowej, ponieważ są silnymi przeciwutleniaczami i chronią nasze DNA przed atakami wolnych rodników. Jagody goi, nie tylko chronią nas przed nowotworami, ale również działają antystresowo, spowalniają procesy starzenia się i ogólnie wzmacniają organizm oraz wzrok. Warto spożywać na porządku dziennym cytrusy, owoce jagodowe, jak również orzechy włoskie. Do najlepszych antyrakowych owoców możemy zaliczyć: żurawinę, wiśnię, maliny, jeżyny, jabłka, jak również arbuzy, winogrona czy papaje.

Inni skomentowali: (1)
Zosia N.

30.03.2022

Nie od dzisiaj wiadomo, że zdrowa dieta idzie w parze z dobrym samopoczuciem i lepszymi warunkami zdrowotnymi. Zdecydowanie popieram takie szerzenie wiedzy!

Adres IP: **.***.**.111

Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena: