Czego powinna uczyć szkoła rodzenia

Czego powinna uczyć szkoła rodzenia

Ciąża i poród to niewątpliwie najważniejsze chwile w życiu kobiety. Czas pełen zmian, planowania i zastanawiania się jak będzie wyglądać życie z maluszkiem. Wraz z rozwojem ciąży, wiele kobiet rozważa skorzystanie z oferty szkoły rodzenia. Tego typu placówka znajduje się w niemal każdym mieście, zwłaszcza przy szpitalnych oddziałach położniczych. Czego można się nauczyć wszkole rodzenia? Jakie tematy są poruszane przez osoby prowadzące zajęcia?

Uczestnictwo w zajęciach w szkole rodzenia nie jest obowiązkowy. Co więcej, w szkołach tego typu spotkać można zarówno osoby spodziewające się pierwszego dziecka, jak i rodziców starszych pociech. Zajęcia odbywają się najczęściej 1-2 razy w tygodniu, wieczorami lub w weekendy i w grupach nieprzekraczających 10 par. Dzięki temu możliwe jest stworzenie przyjaznej atmosfery, sprzyjającej integracji i budowaniu znajomości.

Kiedy zacząć chodzić na zajęcia do szkoły rodzenia?
Szkoły rodzenia prowadzą zapisy dla kobiet, które przekroczyły 20 tydzień ciąży. Kursy są organizowane tak, by kończyć się w okolicy dwudziestego dziewiątego tygodnia ciąży. W tym okresie dziecko nie jest jeszcze zbyt duże, a przyszła mama zwykle cieszy się dobrym samopoczuciem. Dzięki temu kobieta może swobodnie wykonywać ćwiczenia, bez obaw o to, że maluszek będzie zbytnio przeszkadzał.

Kto prowadzi zajęcia w szkole rodzenia?
Nauczycielami, którzy prowadzą zajęcia w szkole rodzenia są tak naprawdę różne osoby. Najczęściej w rolach instruktorów występują lekarze, wyspecjalizowane położne, fizjoterapeuci czy psychologowie. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele poradników, nic nie zastąpi wiedzy drugiej osoby, która rzeczowo i profesjonalnie przekaże wiedzę na temat przebiegu ciąży, porodu, połogu czy karmienia i pielęgnacji maluszka w pierwszych tygodniach jego życia.

O czym mówi się w szkole rodzenia?
Przede wszystkim o porodzie i tym, co się dzieje przed oraz po nim. Kobiety dowiadują się, w jaki sposób rozpoznać, że zaczyna się akcja porodowa oraz jak się na nią przygotować. Specjaliści powiedzą, co spakować do torby szpitalnej, oraz co się będzie działo po dotarciu do szpitala. Przyszłe mamy nauczą się oddychać, a także dowiedzą się, jak się przygotować psychicznie na przyjście na świat dziecka. Wielu kobietom poród kojarzy się z niewyobrażalnym bólem i to on w dużej mierze jest powodem całego strachu przed porodem. Z pomocą lekarzy, psychologów i położnych młode mamy dowiedzą się w jaki sposób załagodzić ból i skupić się na najważniejszym - zdrowym i silnym maluszku. Wśród tematów poruszanych w szkole rodzenia jest także cesarskie cięcie, karmienie, depresja poporodowa czy powrót do aktywności po ciąży.
Zaleca się, by przyszła mama uczestniczyła w zajęciach wraz z partnerem lub inną bliską osobą. Dzięki temu również tata dziecka zdobędzie wiedzę niezbędną podczas porodu oraz połogu partnerki. Wsparcie partnera to ogromna pomoc, która jest niezbędna każdej młodej mamie.

Szkoła rodzenia indywidualnie?
O ile zajęcia grupowe nie są niczym nowym, o tyle ostatnio bardzo popularne są indywidualne zajęcia w szkole rodzenia. Tego typu lekcje mogą odbywać się zarówno w szkole, jak i w domu ciężarnej. Przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy kobieta planuje rodzić w domu, w otoczeniu najbliższych.
Jeśli szukasz sprawdzonej szkoły rodzenia w Rzeszowie, sprawdź ofertę Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia. Tutaj, pod okiem najlepiej wykwalifikowanych specjalistów uzyskasz wszystkie niezbędne informacje na temat ciąży, porodu oraz połogu i opieki nad dzieckiem.

Inni skomentowali: (2)
Kamila

28.09.2020

Polecam szkołę rodzenia zwłaszcza, jeżeli ciąża występuje pierwszy raz.

Adres IP: ***.**.***.94

Weronika

24.09.2020

Szkoła rodzenia jest pomocna dla przyszłych młodych rodziców.

Adres IP: ***.**.***.216

Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena: