Co robić, gdy dieta i aktywność nie pomagają w walce z otyłością?

Co robić, gdy dieta i aktywność nie pomagają w walce z otyłością?

Zmiana sposobu żywienia oraz regularne ćwiczenia są niezbędnymi elementami walki z otyłością. Z założenia mają pomóc w redukcji masy ciała i chronić przed ryzykiem wystąpienia wielu chorób. Niestety często okazują się niewystarczające, zwłaszcza u osób z otyłością II i III stopnia. Nie oznacza to jednak, że chory musi pogodzić się ze swoim stanem i zaprzestać szukania pomocy.

Dlaczego otyłość należy leczyć?
Otyłość jest uznana za chorobę i przyczynia się także do rozwoju innych poważnych schorzeń. Najczęstsze z nich to cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze oraz wiele innych chorób układu krążenia. Przyczynia się także w znacznym stopniu do rozwoju nowotworów. Osoby otyłe mają również problem z tym, aby zostać rodzicami, ponieważ choroba często utrudnia zajście w ciążę oraz powoduje bezpłodność. Według raportów GUS, osób chorych na otyłość w Polsce jest około 17%, a problemy z nadwagą ma aż 36% społeczeństwa. Najbardziej niepokojącym faktem jest obecność w tej grupie dzieci i nastolatków.

Jak można leczyć otyłość?
Podstawą w leczeniu otyłości jest odpowiednia diagnostyka. Opiera się ona na ustaleniu BMI pacjenta oraz zbadaniu jego wartości procentowej tkanki tłuszczowej. Wykonuje się również badania, które pozwalają ustalić przyczynę otyłości (np. niedoczynność tarczycy) oraz współwystępujące schorzenia.
Na podstawie wyników lekarz może podjąć decyzję o tym, jaka metoda leczenia zostanie wdrożona. W zależności od stopnia zaawansowania otyłości, można wprowadzić leczenie zachowawcze, które polega na zmianie stylu życia i stosowania odpowiedniejdiety. Może być uzupełnione również o leczenie farmakologiczne. Dla osób, u których te metody nie przyniosą oczekiwanych efektów lub gdy otyłość stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, wykonuje się operacje bariatryczne. Jedyną placówką w Rzeszowie, która przeprowadzać takie zabiegi jest Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA prowadzący Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości.

Inni skomentowali: (2)
Sebastian

28.09.2020

Klinika Rehaviitae pomogła mi zwalczyć otyłość. Bardzo dobrzy dietetycy.

Adres IP: ***.**.***.94

Wanda

24.09.2020

Polecam skontaktować się z dietetykiem w klinice Rehavitae. Najlepsi specjaliści w tej dziedzinie.

Adres IP: ***.**.***.216

Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena: