Krioterapia - co to jest?

Krioterapia - co to jest?

Krioterapia to dosłownie "zimne leczenie", czyli leczenie zimnem. Stosuje się ją już od czasów starożytnych, głównie w celach przeciwbólowych.
Polega na tym, że początkowo pod wpływem bardzo niskich temperatur następuje skurcz obwodowych naczyń krwionośnych i mięśni, a także zwolnienie przepływu krwi i przemiany materii. W następnej fazie dochodzi do reakcji obronnej organizmu, która polega na tym, że naczynia krwionośne gwałtownie się rozszerzają i zwiększają przepływ krwi. Skutkiem tego wszystkiego jest zwiększony dopływ do komórek składników odżywczych i tlenu oraz mediatorów przeciwzapalnych.

Otaczające zimno działa na układ hormonalny i immunologiczny. Wydziela się wtedy endorfina (szybciej niż w normalnych warunkach), która jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. W rezultacie zmniejsza się ból i stan zapalny, a także szybciej regenerują się uszkodzone tkanki. Ponadto zmniejsza się napięcie mięśniowe, a same mięśnie stają się bardziej elastyczne i gotowe do wykonania większego wysiłku.
Krioterapię można podzielić na ogólnoustrojową oraz miejscową.
Pierwsza z nich polega na zamknięciu pacjenta w specjalnej kabinie (kriokomorze) początkowo na 30 sekund, po czym czas wydłużany jest do 3 minut. W komorze panuje temperatura od -160 do -100°C.
Celem takiego zabiegu jest dostarczenie stresu fizjologicznego, który ma działanie przeciwbólowe i rozluźnia mięśnie. Po takim zabiegu pacjenci odczuwają większą zdolność ruchową oraz mniejszy ból i ogólne lepsze samopoczucie.Krioterapia miejscowa polega na emitowaniu zimna na wybraną powierzchnię ciała. W tym celu stosuje się parę azotu (-176°C), dwutlenku węgla (-70°C) lub oziębionego powietrza.

Inni skomentowali: (1)
Adam
Odczułem ogromną ulgę po zabiegu w kriokomorze. Nie sądziłem,że zabieg może być tak skuteczny.
Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena:

Sprawdź też

Korekta warg sromowych może mieć różne formy, ...
Ząb martwy to ząb pozbawiony żywej miazgi. Obum...
Dawniej nie przywiązywano znacznej wagi do tego, ...
Usuwanie kamienia nazębnego, codzienne dbanie o h...
ZFill deep ² to jeden z najchętniej wybieran...
Hemoroidy są jedną z tych przypadłości, kt&oac...