Krioterapia - co to jest?

Krioterapia - co to jest?

Krioterapia to dosłownie "zimne leczenie", czyli leczenie zimnem. Stosuje się ją już od czasów starożytnych, głównie w celach przeciwbólowych. Polega na tym, że początkowo pod wpływem bardzo niskich temperatur następuje skurcz obwodowych naczyń krwionośnych i mięśni, a także zwolnienie przepływu krwi i przemiany materii. W następnej fazie dochodzi do reakcji obronnej organizmu, która polega na tym, że naczynia krwionośne gwałtownie się rozszerzają i zwiększają przepływ krwi. Skutkiem tego wszystkiego jest zwiększony dopływ do komórek składników odżywczych i tlenu oraz mediatorów przeciwzapalnych.

Otaczające zimno działa na układ hormonalny i immunologiczny. Wydziela się wtedy endorfina (szybciej niż w normalnych warunkach), która jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. W rezultacie zmniejsza się ból i stan zapalny, a także szybciej regenerują się uszkodzone tkanki. Ponadto zmniejsza się napięcie mięśniowe, a same mięśnie stają się bardziej elastyczne i gotowe do wykonania większego wysiłku.
Krioterapię można podzielić na ogólnoustrojową oraz miejscową.
Pierwsza z nich polega na zamknięciu pacjenta w specjalnej kabinie (kriokomorze) początkowo na 30 sekund, po czym czas wydłużany jest do 3 minut. W komorze panuje temperatura od -160 do -100°C.
Celem takiego zabiegu jest dostarczenie stresu fizjologicznego, który ma działanie przeciwbólowe i rozluźnia mięśnie. Po takim zabiegu pacjenci odczuwają większą zdolność ruchową oraz mniejszy ból i ogólne lepsze samopoczucie.Krioterapia miejscowa polega na emitowaniu zimna na wybraną powierzchnię ciała. W tym celu stosuje się parę azotu (-176°C), dwutlenku węgla (-70°C) lub oziębionego powietrza.

Inni skomentowali: (4)
Ela
Uwielbiam. Moja ulubiona forma leczenia na mój układ krwionośny.
Celina
Leczenie zimnem to także świetny sposób na regenerację dla osób bardzo aktywnych fizycznie.
Irek
Systematycznie od dawna korzystam z wizyt w kriokomorze, znakomicie wpływa to na moje ogólne samopoczucie.
Adam
Odczułem ogromną ulgę po zabiegu w kriokomorze. Nie sądziłem,że zabieg może być tak skuteczny.
Dodaj swój komentarz
Ogólna ocena:

Z roku na rok coraz popularniejsze stają się nat...
Krioterapia to dosłownie "zimne leczenie", czyli ...
Odmładzanie osoczem bogatopłytkowym to jeden z n...
Zdrowe i białe zęby są w dzisiejszych czasach w...
Korekta warg sromowych może mieć różne formy, ...
Owrzodzenia żylne można uznać za specyficzny ro...